Léto, voda, slunce, smích – ideální kombinace. Ale právě u vody bývá nejvíc podceňovaná bezpečnost dětí. Možná některý z těchto čtyř mýtů také znáte. Proč ale mohou být nebezpečné?
1️⃣ „Pod mrakem se dítě nemůže spálit.“
Na obloze ani paprsek slunce, tak proč se mazat, že? Jenže právě UV záření prochází i skrz mraky – a často ještě zrádněji. Slunce nepálí, a tak nemáme tendenci se chránit. Výsledek? Spáleniny přijdou klidně za hodinu. Dětská pokožka je navíc extrémně citlivá.
☀️ Jak na to:
Nezapomínejte na opalovací krém s vysokým SPF a obnovujte ho po každém koupání. Nebo ještě lépe pořiďtě si funkční UV oblečení, které chrání i tam, kde krém nestačí. V nabídce máme krásná neonová UV trika, tak mrkněte.
2️⃣ „V davu se dítě nemůže utopit.“
Myslíte, že se nemůže nic stát, když je kolem plno lidí? Právě naopak. Topení není hlasité ani dramatické – dítě nevolá o pomoc, neplácá rukama. Vypadá to, jako by si hrálo nebo zadržovalo dech. Navíc v davu panuje tzv. efekt přihlížejícího – každý spoléhá na to, že někdo jiný dohlíží.
👁️ Jak na to:
Dítě by měl u vody vždy sledovat jeden konkrétní dospělý, nejlépe zblízka a bez rozptylování (mobil, knížka, rozhovor).
3️⃣ „Bazén na zahradě stačí zakrýt plachtou.“
Plachta není bezpečnostní opatření – dítě do ní může spadnout a zamotat se. I plaváček tak může zkončit pod hladinou
🏡 Jak na to:
Bazén vždy zabezpečte pořádným krytem, bariérou nebo alarmem. A malý bazének nikdy nenechávej napuštěný bez dozoru.
4️⃣ „Když si dítě hraje v mělké vodě, nemůže se nic stát.“
Mělká voda často svádí k falešnému pocitu bezpečí. Jenže i v pár centimetrech se může dítě překulit, zakopnout, uklouznout – a pokud má ještě nezralý obranný reflex, nemusí se dokázat samo zvednout. Nejmenší děti mohou zadržet dech nebo se leknout a zůstat obličejem pod vodou.
💧 Jak na to:
I v mělké vodě mějte dítě pod dohledem stejně jako ve velkém bazénu.